Грип — це високозаразне вірусне захворювання з можливістю тяжких ускладнень та ризиком смерті.
Грип має симптоми, схожі з іншими гострими респіраторними вірусними інфекціями (ГРВІ), але є набагато небезпечнішим. Тому перші ж симптоми ГРВІ вимагають особливої уваги.
ЯК ВІДРІЗНИТИ ГРИП ВІД ЗАСТУДИ
ЗАСТУДА
При застуді хвороба починається поступово, а температура тіла рідко піднімається вище 37 - 37,5 градусів. Для застуди характерні такі симптоми як нежить, яка розпочинається з початком хвороби та біль в горлі.
А задишка виникає лише через закладений ніс.
ГРИП
Для грипу характерний стрімкий початок захворювання. Температура здіймається до 38 градусів і вище.
Для початку грипу не типові такі симптоми як нежить чи біль в горлі.
Біль у горлі може з’явитись лише на 3-4 день від початку хвороби. А нежить – на 2-3.
Заходи щодо профілактики грипу в дошкільних і загальноосвітніх навчальних закладах проводяться відповідно до вимог Наказу МОЗ України від 09.02.1998 р №30 «Про заходи щодо профілактики і боротьби з грипом та гострими респіраторними інфекціями в Україні», Постанови Головного державного санітарного лікаря України від 18.11.2009 №28 «Про посилення державного санітарно-епідеміологічного нагляду за дотриманням санітарного законодавства у навчальних закладах»
1. Керівником закладу організовується щоденний аналіз причин відсутності дітей у закладі.
2. Регулярно оновлюється контактна інформація про батьків, у тому випадку, якщо їм буде потрібно забрати хвору дитину.
3. Виділяється приміщення (медичний кабінет) для тимчасового розміщення захворілих протягом дня дітей (залежно від стану дитини) до приходу батьків або госпіталізації.
4. Персонал, що тимчасово доглядає за особами з відомим, імовірним або підозрюваним захворюванням на грип, грипоподібним захворюванням, повинен використовувати марлеві маски або одноразові респіратори.
5. Діти й персонал, з ознаками грипоподібного захворювання, на момент приходу до дошкільного закладу або ті, що захворіли упродовж дня, повинні бути негайно ізольовані від інших учнів і персоналу в приміщення для тимчасового розміщення хворих, а потім відправлені додому.
6. Допуск дітей після перенесеного захворювання, а також відсутності більше 3 днів у дошкільний і загальноосвітній навчальний заклад дозволяється тільки при наявності довідки дільничного лікаря-педіатра із вказівкою діагнозу, відомостей про відсутність контакту з інфекційними хворими, а також рекомендацій з індивідуального режиму дитини.
7. Забезпечюэться нагляд за дітьми під час миття рук. Дітям і персоналу необхідно частіше мити руки з милом, особливо після кашлю або чхання, тому що віруси можуть поширюватися через забруднені руки або контаміновані (забруднені) вірусами предмети.
8. Навчання дітей дотримуванню «респіраторного етикету»: при кашлі та чханні прикривати ніс і рот одноразовою серветкою й викидати її в урну після використання, а також мити руки.
9. Забезпечення проведення щоденного вологоге прибирання, звертаючи особливу увагу на всі поверхні й предмети, які мали найбільш часті контакти з руками (наприклад, двірні ручки або столи), місця скупчення пилу (підвіконня, радіатори). Прибирання приміщень проводять при відкритих вікнах або фрамугах у відсутності дітей.
10. Якщо рівень захворюваності грипом продовжує зростати, проводиться щоденний медичний огляд дітей і персоналу з вимірюванням температури тіла й оглядом носоглотки. Протягом дня необхідно виявляти й ізолювати дітей і працівників з ознаками захворювання.
11. У разі відсутності в окремомой групі або в цілому по закладу з приводу хвороби більше 15% від кількості дітей за списком, керівник негайно інформує управління (відділ) освіти, територіальну санепідстанцію для проведення комплексу протиепідемічних заходів.
Якщо з'явилися ознаки хвороби, додаються ще кілька заходів:
1. Залишатися вдома при перших ознаках хвороби — не йти на роботу або, якщо захворіла дитина, не вести її до школи чи дитячого садочка, щоб не провокувати погіршення стану хворого і не наражати оточуючих на небезпеку
2. Обов'язково звертайтеся до лікаря, але викликайте його додому.
3. Ізолювати хвору людину — виділити їй окрему кімнату і посуд.
4. Частіше мийте руки. Віруси осідають на різних поверхнях, в тому числі на руках, і легко можуть потрапити в організм.
5. Провітрювайте приміщення. Найлегший спосіб "дезінфекції" повітря – провітрювання. Досить відкрити кватирку, щоб концентрація вірусів в приміщенні зменшилася.
6. Робить вологе прибирання. Віруси можуть жити в домашньому пилу кілька днів. Звичайна вологе прибирання допоможе скоротити їх кількість.
7. Зволожуйте слизові оболонки. Коли слизові пересихають, вони не справляються зі своїми функціями, і вірус безперешкодно проникає в організм.
Дотримання цих правил суттєво підвищує шанси уникнути небезпечного захворювання
Вітряна віспа та профілактика
Вітряна віспа це гостре інфекційне захворювання, яке супроводжується підвищенням температури тіла та плямисто-папульозно-везикульозним висипом на шкірі та слизових оболонках.
Джерелом інфекції є хворий на вітряну віспу, починаючи з 1 – 2-го дня інкубаційного періоду і до 6-го дня після останньої появи висипу. Джерелом захворювання може бути також хворий на оперізуючий лишай.
Механізм передачі при вітряній віспі – повітряно-краплинний, передається на відносно далекі відстані (через сусідні кімнати і квартири). Внаслідок малої стійкості збудника через третю особу та предмети, з якими стикався хворий, не передається.
Сприйнятливість до вітряної віспи загальна. Хворіють діти усіх вікових груп. Переважна більшість хворих — це діти до 10 років життя. У підлітків та дорослих вітряна віспа протікає значно важче: рясні висипання, частіше спостерігаються пустульозні елементи, гарячкова реакція, виразнішими є прояви загальної інтоксикації.
Інкубаційний період при вітряній віспі триває від 11 до 21 дня, найчастіше близько 14 днів.
Профілактика. Заходи у осередку:
Хворого на вітряну віспу ізолюють вдома, якщо є покази — у стаціонарі, на 9 днів від моменту появи висипу.
Обмежувальні протиепідемічні заходи в організованих колективах вводять для дітей до 7 років, які були в контакті з хворим на вітряну віспу і не хворіли на вітряну віспу, термін від 11 до 21 дня від моменту контакту.
Заключну дезінфекцію не проводять. Після залишення хворим приміщення його провітрюють, проводять вологе прибирання.
За контактними у вогнищі (у дитячих колективах до 7-річного віку) встановлюють щоденний медичний нагляд.
Після вітряної віспи розвивається імунітет. Повторне зараження буває, але дуже рідко.
Що потрібно знати про щеплення
Робота імунної системи при вакцинації
Принцип дії щеплення заснований на цьому – в організм вводиться антиген (ослаблений або вбитий збудник або його частину). Імунна система активується, відбувається продукція антитіл до цього збудника. Ці антитіла зберігаються в організмі людини тривалий час, захищаючи його від цього захворювання. При цьому людина не хворіє, так як ослаблений мікроорганізм, а тим більше вбитий або його частина не може викликати розвиток захворювання. Якщо в майбутньому людина зіткнеться з збудником даного захворювання, то при попаданні інфекційного агента в організм, наявні антитіла відразу атакують ці мікроорганізми і знищують їх. Таким чином, захворювання не розвивається.
Побічні реакції щеплення
Щеплення - це препорат, який викликає бажані зміни в організмі у вигляді вироблення імунітету до важких інфекційних захворювань, але при цьому можуть бути і побічні реакції. Часто мами турбуються, що у дитини після щеплення температура тіла підвищується або виникають місцеві реакції, але не варто переживати, якщо реакція не стає надмірною.
Побічна реакція є нормальною реакцією організму – це відображає процес вироблення імунітету після потрапляння в організм дитини чужорідного антигену. Якщо ці реакції виражені не дуже сильно, то це є навіть позитивним моментом, що говорить про високу активність імунної системи. Але і їх відсутність не свідчить про те, що недостатньо імунітет виробляється, це лише індивідуальна особливість реактивності імунної системи.
· При виникненні тяжких побічних реакція, наприклад, підйом температури вище 40 градусів, необхідно терміново повідомити про це лікаря.
· Так як крім надання допомоги дитині, лікарю необхідно буде заповнити ряд документів та передати їх в спеціальні органи, які займаються контролем якості вакцин. При появі кількох таких випадків, партія вакцин конфіскується і ретельно перевіряється.
Рекомендації батькам до проведення щеплення
ü В день щеплення і на наступний день не рекомендується купання і прогулянка. Так як переохолодження та контакти з великою кількістю людей можуть послужити причиною ГРВІ у дитини. У перші 2 дні імунна система активно виробляє імунітет до введених антигенів і додаткове імунне навантаження ні до чого, імунітет може просто не впорається і розвинеться ГРВІ.
ü Не потрібно вживати в їжу продукти, які часто викликають алергічні реакції – шоколад, полуницю, цитрусові і т. д.
ü На момент введення вакцини дитина має бути здоровою. Від моменту закінчення останнього захворювання має пройти не менше 2 тижнів.
ü В день щеплення виміряйте температуру тела у дитини, щоб переконатися, що він абсолютно здоровий. У кабінеті педіатр огляне і також проведе термометрію.
ü Не покидайте поліклініку відразу після уколу. Зачекайте 30 хвилин біля кабінету, на випадок негайних алергічних реакцій.
ü Треба розповісти лікарю як дитина перенесла попередню прививку.
ü Якщо з'явилася місцева реакція, то може допомогти прийом антигістамінних препаратів, але перед тим, як що-небудь дати дитині з ліків, запитайте у свого лікаря!
ü Якщо у дитини піднялася температура вище 37,5 то слід дати жарознижуючі і проконсультуватися з Вашим лікарем.
Пам’ятка з профілактики грипу та інших гострих
респіраторних інфекцій (ГРІ)
ГРІ — це велика група гострих вірусних захворювань, які характеризуються повітряно-крапельним шляхом передавання та переважним ураженням верхніх дихальних шляхів. Грип є найбільш поширеним гострим респіраторним вірусним захворюванням, особливість якого полягає у надзвичайно швидкому поширенні і вираженій інтоксикації. Механізм передавання вірусу грипу — повітряно-крапельний. Грип може призвести до тяжких ускладнень з боку легеневої, серцево-судинної, нервової, ендокринної систем.
Профілактика захворювань
Профілактичні заходи спрямовані насамперед для підвищення резистентності організму до дії збудників грипу, а також інших ГРІ та ГРЗ.
1. Ефективними, особливо в період підвищення захворюваності, фахівці відзначають такі методи профілактики:
ü повноцінне харчування з включенням вітамінів у природному вигляді;
ü загартовування та часте провітрювання приміщень;
ü вживання загальнозміцнюючих та тонізуючо-імуномодулюючих препаратів та препаратів цілеспрямованої імуностимулюючої дії.
2. Високоефективними є рекомендації загального санітарно-гігієнічного спрямування, зокрема:
ü часто мити руки з милом, особливо після відвідування;
ü прикривати ніс та рот хустинкою (або одноразовими серветками), особливо при кашлі та чиханні;
ü широко застосовувати засоби нетрадиційної (народної) медицини, гомеопатичні препарати, оксолінову мазь
На що необхідно звернути увагу.
Існують деякі особливості клінічного перебігу грипу в різних вікових групах. У дітей молодшого віку передусім можуть з’явитися симптоми нейротоксикозу (блювання, судоми) навіть на тлі субфебрильної температури тіла. Захворювання здебільшого починається гостро, з проявів загальної інтоксикації (озноб, відчуття жару, сильний головний біль, біль в очах). Хворого турбують загальна слабкість,
ломота в попереку, крижах, суглобах, м’язовий біль, порушується сон. Привертає увагу вигляд обличчя хворого: гіперемія, одутлість, блискучі очі — загалом воно нагадує обличчя заплаканої дитини. Інкубаційний період грипу коливається від декількох годин до 3 діб.
Здебільшого на другу добу хвороби з’являється сухий кашель, починає турбувати біль у грудях. На 3–5 добу кашель м’якшає, з’являється незначна кількість слизового мокротиння. Носове дихання порушене через набряк слизової оболонки.
У перші години температура тіла може сягати 39–40 °С, утримуватись на такому рівні 2–3 доби. Проте якщо гарячка триває й надалі або розвивається її друга хвиля (загалом триває довше ніж 5–7 діб), це свідчить про розвиток бактеріальних ускладнень. Лікування ГРВІ та грипу є складною проблемою, тому його має визначати лікар. Не потрібно починати самолікування, це небезпечно! Завдяки своєчасному і правильному лікуванню хвороба закінчується повним одужанням.
Увага: грип!
Яких правил мають дотримувати батьки, щоб
попередити зараження грипом дітей
• Бути особистим прикладом виховувати в дітей дотримання правил особистої гігієни та ретельно їх дотримувати;
• обмежувати перебування дітей у місцях масового скупчення людей;
• носити двошарову марлеву пов’язку або разову маску, міняти її кожні 4 години;
• мити руки з милом протягом 20 секунд;
• споживати харчові продукти з високим вмістом вітамінів або вітамінні та інші препарати, що підвищують захисні сили організму;
• якщо немає алергічних проявів, давати мед та інші продукти бджільництва, цибулю, часник, чорну редьку, хрін, трав’яні чаї;
• прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку відразу ж після використання потрібно викидати;
• змазувати слизові оболонки носа 0,25 %-ою оксоліновою маззю або олійним настоєм часнику з цибулею.
З яких ознак захворювання в дитини батькам слід негайно звернутися по медичну допомогу:
• скарги на сильний головний біль;
• прискорене або ускладнене дихання;
• синюшність навколо рота, інших шкірних покровів;
• поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі;
• висока температура тіла;
• відмова від пиття;
• важко розбудити дитину, відсутня її реакція на звернення;
• надмірне збудження або поява судом;
• поява блювання, часті рідкі випорожнення;
• відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.
Що робити, якщо дитина захворіла на грип:
• залишити вдома;
• покласти в ліжко і негайно викликати лікаря;
• розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою;
• виділити індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;
• одягнути двошарову марлеву пов’язку або разову маску;
• мити руки з милом після кожного контакту з хворою дитиною;
• провітрювати приміщення декілька разів на добу;
• робити вологе прибирання приміщень оселі з використанням дезінфікуючих засобів;
• давати хворій дитині пити багато рідини до приходу лікаря (сік, негазована вода, морс, компот тощо).
Увага: грип!
Яких правил мають дотримувати батьки, щоб
попередити зараження грипом дітей
• Бути особистим прикладом виховувати в дітей дотримання правил особистої гігієни та ретельно їх дотримувати;
• обмежувати перебування дітей у місцях масового скупчення людей;
• носити двошарову марлеву пов’язку або разову маску, міняти її кожні 4 години;
• мити руки з милом протягом 20 секунд;
• споживати харчові продукти з високим вмістом вітамінів або вітамінні та інші препарати, що підвищують захисні сили організму;
• якщо немає алергічних проявів, давати мед та інші продукти бджільництва, цибулю, часник, чорну редьку, хрін, трав’яні чаї;
• прикривати ніс і рот при чханні або кашлі одноразовою носовою серветкою, яку відразу ж після використання потрібно викидати;
• змазувати слизові оболонки носа 0,25 %-ою оксоліновою маззю або олійним настоєм часнику з цибулею.
З яких ознак захворювання в дитини батькам слід негайно звернутися по медичну допомогу:
• скарги на сильний головний біль;
• прискорене або ускладнене дихання;
• синюшність навколо рота, інших шкірних покровів;
• поява на тілі крововиливів (навіть дуже маленьких), носової кровотечі;
• висока температура тіла;
• відмова від пиття;
• важко розбудити дитину, відсутня її реакція на звернення;
• надмірне збудження або поява судом;
• поява блювання, часті рідкі випорожнення;
• відсутність сечовипускання або сліз під час плачу.
Що робити, якщо дитина захворіла на грип:
• залишити вдома;
• покласти в ліжко і негайно викликати лікаря;
• розташувати в окремій кімнаті або огородити ширмою;
• виділити індивідуальний посуд, рушник, предмети особистої гігієни;
• одягнути двошарову марлеву пов’язку або разову маску;
• мити руки з милом після кожного контакту з хворою дитиною;
• провітрювати приміщення декілька разів на добу;
• робити вологе прибирання приміщень оселі з використанням дезінфікуючих засобів;
• давати хворій дитині пити багато рідини до приходу лікаря (сік, негазована вода, морс, компот тощо).
Україна
Донецька область
м.Мирноград,
Вул.Дарко 12. 85323
E-mail: dnz1_zirochka@mail.ua
Немає коментарів:
Дописати коментар